Esencja dobrego brzmienia

x

Złącze DIN

typ złącza stosowanego m.in. w urządzeniach audio oraz w komputerach (do łączenia klawiatury z komputerem PC). Nazwa DIN wywodzi się od niemieckiej normy przemysłowej i odnosi się do różnych typów złącz elektrycznych, niemniej w wielu krajach przyjęło się określanie mianem "złącza DIN" połączenia wykonanego wg normy DIN 41524 i pochodnych (obecnie zastąpionej przez normę IEC 60130-9).

Złącze DIN jeszcze nie tak dawno było jednym z najpopularniejszych złącz stosowanych na rynku urządzeń audio i wideo. Skala jego stosowania była tak duża, że samo określenie DIN bez podania numeru normy związanego z danym złączem nie może jednoznacznie określić jego konkretnego typu. Dlatego też pojęcie "złącze DIN" zwykle odwołuje się do jednego z rodziny złącz znormalizowanych przez Deutsches Institut für Normung (DIN) dla analogowych sygnałów audio. W późniejszym okresie znalazły one zastosowanie również do przesyłania sygnałów wideo, jako interfejs urządzeń MIDI, jako złącze PS/2 w komputerach IBM i wiele innych.

Obecnie złącze DIN zostało praktycznie całkowicie wyparte przez inne rodzaje złącz. W urządzeniach audio z powodzeniem zastępuje je złącze RCA. W innych urządzeniach wypierane są przez złącza mini DIN o podobnej konfiguracji pinów.

Zapisz się do newslettera*: