Esencja dobrego brzmienia

x

Złącze Jack 3,5mm

Zwyczajowo zwany minijack, podobnie jak Jack 6,3mm złącze używane do połączeń audio audio-wideo. Jest to najprostsze złącze foniczne stosowane nieprzerwanie od czasu wprowadzenia w ręcznych centralach telefonicznych, gdzie był nazwany phone jack. Ze względu na prostą konstrukcję jest uważane za bardzo wytrzymałe.

Używa się go najczęściej do łączenia urządzeń audio: słuchawek, mikrofonów, instrumentów itd. Jack 6,3mm jest stosowany przede wszystkim w sprzęcie studyjnym i instrumentach muzycznych. W urządzeniach audio złącze to stosuje się praktycznie jedynie do podłączenia słuchawek. Ten typ wtyków wykorzystywany jest także w lotnictwie, w podłączeniach słuchawek, zarówno pasywnych, jak i aktywnych.

Najczęściej stosuje się go jako złącze słuchawkowe w urządzeniach przenośnych (discman, odtwarzacz MP3) a także w komputerowych kartach dźwiękowych. Występuje zarówno w wersji mono jak i stereo, aczkolwiek zdarza się sprzęt wykorzystujący to złącze w wersji czterostykowej (np. w kamery wideo, karty muzyczne, słuchawki z mikrofonem).

Zapisz się do newslettera*: